Luk fuldskærm

Hammershusvej 69

3770 Allinge


STILRENT BYHUS MED EVENTYRLIG HAVE -UDEN BOPÆLSPLIGT

Sandvig er det sted på Bornholm, hvor flest pt. efterspørger et sommerhus eller ferieophold - og ikke uden grund. For selvom Sandvig altid har været omgivet af den mest rå distinkte natur, så er byen indenfor de sidste par år virkelig blevet sat på landkortet. Og netop her, i sommerbyen over dem alle, tæt på både folkemøde og nogle af øens bedste spisesteder, finder du Hammerhusvej 69. Beliggende højt på skrånede grund, med fri udsigt over Hammerknuden - en 182 hektar stor rundklippe med et utal kuperede vandrestier og blot to minutters gang fra Danmarks eneste bjergsø, Hammersøen. Desuden i kort gåafstand fra den lækreste badestrand med badebro i Sandvig.

Byhuset på 136 m2 blev opført i 1900 og står i dag helt stilrent og smagfuldt. Her er man nærmest hensat til sydlandske himmelstrøg med den lukkede gårdhave med trapper op til den vilde have, der er i flere niveauer. Et ideelt byhus med hele tre soveværelser med perfekt rumindeling, masser af rummelighed og en fortræffelig udsigt. De mange store vinduespartier giver et fantastisk lysindfald, og det store og lyse køkken-alrum med brændeovn, danner det perfekte samlingspunkt for socialt samvær. Fra flere rum er der frit udsyn til Hammerknudens massive granitklipper, lyngen og alt det grønne. På grunden findes i dag en stor tidligere garage/værksted med uendelig mange muligheder. Et niveau højere oppe en udestue med ældre brændeovn og jordbed med større træer, der uundgåelig giver en drømme om det fuldendte orangeri.

Ejendommen bemærker sig desuden ved:
-hus i to etager med tre soveværelser -helt nyt badeværelse med både brus og kar og direkte adgang til mulig "tagterrasse"
-stort nyt køkken med stor spiseplads og direkte udgang til lukket gårdhave med fineste Marrokanske fliser
-i forlængelse af køkkenet en rummelig hjørnestue med brændeovn
-ny trappe til 1. salen
-super charmerende 651 m2 skrånende grund med uendelig mange muligheder for den kreative havearkitekt
-fra grunden er der udsigt til Hammerknuden, over byens tage og havet
-på grunden findes både stor garage, større ældre havestue og drivhus
-boligen er beliggende i Sandvig, hvor bopælspligten er ophævet, hvorfor boligen er en flexbolig

SANDVIG ER (SOMMER)BYEN OVER DEM ALLESandvig har altid været en kendt ferieby på Bornholm, men i dag har byen en hel håndfuld gode hoteller med restauranter, der holder "næsten" helårsåbent. Sandvig er byen hvor Kalas dagligt tiltrækker øens længste iskø, og hvor du kan gå til Gæsten - Danmarks hyggeligste musikscene, der sommeren igennem dagligt har liveoptræden fra kendte rock- og popmusikere. Selvfølgelig også byen, hvor Folkemødet ligger blot fem minutter nede af vejen og hvor Danmarks hyggeligste festival, Wonderfestival, afholdes hver sensommer. Og her i byen med de mange kulturtilbud og den prisværdige natur ligger Hammerhusvej 69, et yderst charmerende byhus. En hel særlig ejendom, som man kan købe som flexbolig, så man enten kan vælge at bo her hele året, eller kun noget af året.

BLIV KONTAKTET


FØLG OS PÅ INSTAGRAM